Nieprawidłowa praca narzadów i układów

Prawidłowa dieta oraz życie zgodnie z cyklem dobowym są nieodzownym elementem dla zachowania zdrowia. Wiele zdrowotnych problemów wiąże się przede wszystkim z niedoborami makro- i mikroskładników, które człowiek na co dzień pozyskuje z pożywienia. Z kolei podstawą prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych jest życie
z poszanowaniem naszego cyklu dobowego. Jeśli praca narządów będzie zaburzana każdego dnia, doprowadzi to do chronicznego zaburzenia ich działania. Każdy z organów pracuje w określony sposób w konkretnych porach dnia
i nocy. Aby nie zaburzać funkcji i pracy gruczołów, powinniśmy spać, wstawać, jeść zgodnie z cyklem obiegu krwi
i wydzielania hormonów w ciągu doby.  Według teorii pięciu elementów, zegar narządów rozpoczyna swoją pracę
z maksymalną energią w meridianie płuc. Dzieje się tak, ponieważ to od oddechu rozpoczęło się nasze życie.
Co więcej, każdy dzień rozpoczynamy od zaczerpnięcia powietrza po to, by móc dobrze wystartować w nowym dniu.
Między godziną 3.00 a 5.00 mamy do czynienia z maksimum energii płuc. Wtedy właśnie płuca pozbywają się toksyn. To również czas snów i porządkowania pamięci.
W godzinach 5.00-7.00 przypada maksimum energetyczne jelita grubego. W tym czasie zatrzymuje się wydzielanie melatoniny. Jelito grube odpowiada za odpuszczanie tego, co nam nie służy na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Jest to czas na poranną toaletę. Warto też w tych godzinach wypić szklankę ciepłej wody, która nawilży nasz organizm i wyrówna nocną utratę płynów, a także wykonać kilka ćwiczeń fizycznych.
Godziny 7.00-9.00 to maksimum energetyczne pracy żołądka i czas na ciepłe śniadanie. Dostarczone pożywienie najłatwiej teraz przekształca się w energię dla organizmu, która ma mu wystarczyć na najważniejszy czas w ciągu dnia – nastawiony na intensywną pracę intelektualną i fizyczną. Jeśli praca żołądka zostaje zaburzona poprzez niedostarczenie organizmowi w godzinach porannych odpowiedniej, dobrej kaloryki, dostarczamy „pustych” kalorii  lub przenosimy stymulację żołądka na godziny wieczorne. Objadając się z kolei po pracy, możemy w krótkim czasie zaburzyć produkcję kortyzolu oraz wchłanianie mikro- i makroskładników.
Godziny 9.00-11.00 to faza szczytowa dla śledziony i trzustki. W tym czasie znajdujemy się w maksimum energetycznym. Najlepiej zapamiętujemy i przyswajamy informacje. Wydzielana jest adrenalina i mamy większą zdolność koncentracji.
Między godziną 11.00 a 13.00 następuje faza szczytowa dla serca. Nasze maksimum energetyczne utrzymuje się do godziny 12.00, a tuż po niej zaczyna się tendencja spadkowa. Szczyt serca pozwala nam natomiast lepiej komunikować się z ludźmi. Organizm zaczyna szykować się do kolejnego posiłku, zaczynamy odczuwać lekki spadek koncentracji.
W ciągu dnia w godzinach 13.00-15.00 występuje maksimum energetyczne jelita cienkiego. To pora obiadu i większej aktywności enzymów trawiennych, które znowu przekształcą pokarm w energię dla kolejnego szczytu energii.
Między godziną 15.00 a 17.00 jest faza szczytowa pęcherza moczowego. Następuje wzmożone wydalanie płynów, warto więc wypić dodatkową szklankę ciepłej wody lub ziołowej herbaty żeby uzupełnić niedobory. W tym czasie następuje wzrost energii i koncentracji co sprzyja pracy w skupieniu, aktywność fizyczna w tych godzinach jest najzdrowsza.
W godzinach 17.00-19.00 występuje maksimum energetyczne dla nerek. To czas, kiedy po raz ostatni spada nasza wydajność, powinniśmy zakończyć naszą aktywność zawodową na ten dzień. Teraz jest dobry czas na zjedzenie kolacji, najlepiej lekkiej i ciepłej. Dobrze jest wtedy poświęcić ten czas na ćwiczenia lub medytację.
Nie należy spożywać surowych owoców lub warzyw, aby uniknąć fermentacji w żołądku i dwunastnicy.
Pomiędzy godziną 19.00 a 21.00 występuje maksimum osierdzia. W tym czasie powinniśmy dać odpocząć organizmowi. Nie należy w tym czasie spożywać ciężkostrawnych pokarmów, surowych owoców i warzyw.
Powoli spada tętno i ciśnienie krwi, ciało szykuje się do odpoczynku. To dobry czas na spędzenie go w gronie bliskich osób.
W godzinach 21.00-23.00 występuje faza potrójnego ogrzewacza. Najlepiej w tych godzinach kłaść się spać, żeby zapewnić sobie najlepszą regenerację razem ze wszystkimi naszymi narządami. Pora uspokoić myśli
i wyciszyć ciało.
23.00-01.00 to maksimum szczytowe pęcherzyka żółciowego. W tym czasie przemiana materii spowalnia, zwalniają też funkcje serca i spada temperatura ciała, osłabia się wzrok. W nocy regeneruje się yin. Jeśli w nocy nie wypoczniemy, rano będziemy roztrzęsieni i rozkojarzeni.
Od godziny 01.00-03.00 swoje maksimum energetyczne ma wątroba. Wątroba oczyszcza i odtruwa ciało i umysł. Rozprowadza energię Qi i krew transportując substancje odżywcze narządów trawiennych po całym organizmie.
W tym czasie skóra regeneruje się. To czas głębokiego snu i głębokiej regeneracji. Żyjąc zgodnie z zegarem obiegu energii możemy znacznie poprawić jakość naszego życia, zwiększyć swoją wydajność, utrzymać zdrowie i zapobiegać chorobom, które mogłyby się pojawić w niedługim czasie. Jednak, gdy pojawiają się już jakieś dolegliwości , warto się im przyjrzeć i dostosować się do zegara dobowej aktywności narządów.